Rooibos Çayı Nedir? Nasıl Yapılır?

Çarşamba, Ağustos 04, 2021

 

 


Rooibos çayı, genellikle Güney Afrika’nın dağlık bir bölgesinde yetişen Aspalathus linearis yani ‘’Kızıl çalı’’ bitkisinden elde edilen kırmızı renkli bir bitki çayıdır. Özellikle kışın yağış alan ve yazları kurak ve sıcak iklimlerde yaşamayı sever. Tatlı, vanilyalı ve topraksı lezzet notalarına sahip bu içecek, farklı bir çay deneyimi sağlıyor. ‘’Kırmızı çay’’ veya ‘’Kırmızı çalı çayı’’ gibi isimlerle de biliniyor. Tek başına tüketildiğinde kalorisiz bir içecektir. Ayrıca kafein alımına dikkat edenler güvenle tercih edebilir çünkü kafeinsizdir. Bu nedenle diğer çaylardaki gibi uyku problemine yol açmaz aksine, rahat uyumaya yardımcı olur.

Beta Tea Dünya Çayları Koleksiyonu’nun sevilen ürünlerinden biri rooibos çayıdır. Beta Tea, rooibos çayını portakal, çikolata ve peygamber çiçeği gibi farklı ürünlerle harmanlayarak, çay keyfinizi bir üst seviyeye taşıyor. İlk yudumdan itibaren kendinizi Güney Afrika dağlarında hissedeceğiniz bir çay deneyimi yaşamak isterseniz, betateashop.com adresini ya da satış noktalarını ziyaret edebilirsiniz.

Rooibos Çayı Nasıl Elde Edilir?

Rooibos, aslında çay bitkisi olmayan bir çalı türünden elde edilir. Uzun iğne yapraklı bitki elle toplandıktan sonra demetler haline getirilir, sonrasında oksitlenmeye bırakılır. Bu sayede giderek kahverengi, turuncu ya da kırmızı rengini alır ve tatlı lezzeti ortaya çıkar. Bu işlemden geçmeyen türü, yeşil rooibos olarak adlandırılır. Her ne kadar yeşil rooibosun faydaları ve antioksidan etkileri yüzünden daha çok yayarlı görülsede, oksitlenen rooibos yapraklarının lezzeti daha dikkat çekicidir. Güney Afrika yılda yaklaşık 15.000 ton rooibos üreten tek ülkedir. 2000’lerde popüler olmaya başlayan çay, Avrupa ve Amerika başta olmak üzere tüm dünyaya ithal ediliyor.

Rooibos Çayı Nasıl Yapılır?

Rooibos çayı diğer bitki çaylarıyla benzer şekilde demlenir. 100 ºC sıcaklıktaki 180 mililitre suya 1-2 çay kaşığı rooibos çayı eklenir ve 5-6 dakika demlenmesi için yeterlidir. Doğal tatlı aroması nedeniyle şekersiz tüketilebilir. İsteğe bağlı olarak sıcak veya soğuk,dilerseniz süt ilave ederek içebilirsiniz.

 

AYNI KATEGORİYE AİT DİĞER YAZILARIM

0 comments

Popüler Yayınlar